فنگ‌شویی علم یا فلسفه‌ای قدیمی‌ست که بر چیدمان المان‌های و ترکیب عناصر از نظر جنس، رنگ، حجم و… در فضای داخلی تمرکز دارد تا محیط به تعادل لازم برسد و انرژی مثبت در آن جریان داشته باشد. این علم، بر این باور است که برخی از اشیاء و اجسام حاضر در محیط قادر به انعکاس انرژی منفی هستند و حتی شیوه قرارگیری و چیدمان اشتباه وسایل نیز می‌تواند بار منفی داشته باشد. مبلمان به عنوان یک عنصر اصلی در دکوراسیون داخلی از نظر علم فنگ‌شویی نیز حائز اهمیت است و نباید در انتخاب مبلمان، فنگ شویی مبلمان و محل قرارگیری آن سهل‌انگاری کرد.

باتوجه به این موضوع قصد داریم که در ادامه مطلب مفصلا به فنگ شویی مبلمان و 8 نکته چیدمان اصولی آن بپردازیم. بنابراین اگر به دنبال تعادل، آرامش و کسب انرژی بیشتر از محیط هستید با ما همراه باشید.

HigerHome.com-فنگ-شویی-مبلمان

رنگ مبلمان

رنگ یکی از مهم‌ترین فاکتورها در فنگ شویی مبلمان است و هنگام انتخاب مبلمان بر اساس این علم حتما باید به رنگ آن توجه داشته باشید؛ چراکه رنگ‌ها از نظر روانشناسی تاثیر بالایی در روحیه ما و تعادل انرژی در محیط دارند. بر این اساس رنگ‌های مناسب را می‌توان بر اساس پنچ عنصر مهم به شکل زیر انتخاب کرد.

  • زمین: زرد کمرنگ، بژ، خاکی
  • آب: مشکی، آبی
  • چوب: قهوه‌ای، سبز
  • فلز: سفید، خاکستری
  • آتش: زرد پررنگ، نارنجی، قرمز، بنفش، صورتی

بطور کل از رنگ‌هایی الهام‌گرفته از طبیعت، آرامش‌بخش و ملایم در انتخاب رنگ مبلمان کمک بگیرید. همچنین بهتر است از بنفش پررنگ در وسایل بزرگ استفاده نشود.

البته در انتخاب رنگ باید به شعور خود نیز احترام بگذارید و اگر به رنگی علاقه ندارید از آن استفاده نکنید؛ چراکه در این صورت در جذب انرژی و ثروت تاثیرگذار نخواهد بود.

HigerHome.com--رنگ-در-فنگ-شویی-مبلمان

چیدمان مبلمان

بر اساس علم فنگ شویی، چیدمان مبلمان باید به شکلی باشد که مانع جریان انرژی نشود. بنابراین چیدمان باید به شکلی که فاصله مناسب برای رفت‌وآمد باشد، انجام شود. همچنین مبلمان نباید در مسیر منتهی به درگاه‌ها قرار بگیرد. از چسباندن مبلمان به دیوارها خودداری کنید.

HigerHome.com-چیدمان-در-فنگ-شویی-مبلمان

موقعیت مبلمان

موقعیت جایگاه مبلمان نسبت به نقاط حساس در علم فنگ شویی نیز بسیار مهم است. مبلمان نباید در وسط پذیرایی یا اتاق قرار بگیرند. مبل بزرگ را مقابل بزرگ‌ترین دیوار قرارداده و باقی مبلمان را بر اساس آن تنظیم کنید.

همچنین نباید مبلمان را پشت به درب ورودی یا پنجره بچینید، چراکه باعث کاهش آرامش خواهد شد. بهتر است که مبلمان مشرف به درب ورودی یا روبه‌روی پنجره قرار بگیرند که به چنین وضعیتی اصطلاحا موقعیت قدرت یا موقعیت فرمان می‌گویند.

 در این مورد باید به عدم تقابل مبلمان با نقطه کانونی اتاق (می‌تواند یک شومینه، تلویزیون و… باشد) نیز توجه داشته باشید.

HigerHome.com-موقعیت-مبل-در-فنگ-شویی-مبلمان

عدم ایجاد گوشه

بر اساس علم فنگ شویی کنج‌ها یا گوشه‌ها نقاط سمی و محلی برای تجمع انرژی منفی هستند. این مسئله حتی در چیدمان وسایلی که باعث تشکیل گوشه می‌شوند مطرح است و مبلمان نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

بنابراین در چینش و فنگ شویی مبلمان، باید موقعیت آن‌ها را نسبت به یکدیگر به شکلی تنظیم کنید که از ایجاد گوشه یا زاویه جلوگیری شود. بنابراین استفاده از مبلمان‌هایی که حالت U شکل یا گرد دارند می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

HigerHome.com-عدم-ایجاد-گوشه-در-فنگ-شویی-مبلمان

استفاده از آینه کنسول مدرن هماهنگ با مبلمان هم می‌تواند از گزینه های مناسب جهت کاهش ایجاد گوشه در فضای مدنظر شود.

اندازه مبلمان

در علم فنگ‌شویی اندازه یا حجم المان‌ها نسبت به یکدیگر و فضای خانه بسیار حائز اهمیت است. بنابراین اگر اتاق یا پذیرایی شما بزرگ است استفاده از مبلمان کوچک ایده‌آل نیست و باعث می‌شود محیط خالی و بی‌روح به نظر برسد.

همچنین اگر محیط کوچک است، استفاده از مبلمان بزرگ انتخاب مناسبی نیست. اینکار باعث شلوغی و بی‌نظمی فضاست و حتی باعث مسدودی مسیر درگاه‌های ورودی در فنگ شویی مبلمان می‌شود. بنابراین باتوجه به فضای اتاق از مبلمانی با سایز مناسب استفاده کنید.

HigerHome.com-اندازه-در-فنگ-شویی-مبلمان

جلوگیری از مشاجره

بر اساس علم فنگ شویی مبلمان، نوع چیدمان مبل‌ها تاثیر بسزایی در جریان انرژی (chi) و ایجاد احساس عشق، آرامش و عاطفه دارد. بر این اساس، قرارگیری دو صندلی مقابل یکدیگر، موجب بحث و مشاجره خواهد شد.

همچنین قرارگیری دو کاناپه مقابل یکدیگر، باعث ایجاد فضایی تهاجمی و خشن در خانه خواهد شد. بنابراین جهت بهبود روابط عاطفی بین خانواده دو کاناپه را کنار یکدیگر قرار دهید.

HigerHome.com-جلوگیری-از-مشاجره-در-فنگ-شویی-مبلمان

جنس مبلمان

جنس مبلمان بستگی به نوع فضای داخلی شما دارد اما بر اساس این علم متریال طبیعی انرژی بهتری داشته و موارد زیر می‌توانند در فنگ شویی مبلمان تاثیر قابل توجهی داشته باشند:

  • چوب: این متریال گرما‌بخش است و چوب طبیعی می‌تواند آرامش محیط داخلی را افزایش دهد.
  • پارچه: استفاده از پارچه‌های نرم، مقاوم و با الیاف طبیعی می‌تواند تنش را دفع کند. پارچه‌هایی با الگوهای هنری و برگرفته از طبیعت می‌تواند انرژی محیط را حفظ کند.
  • چرم: چرم متریال لوکس و زیبا است که استفاده از آن در مبلمان می‌تواند باعث ایجاد ارتباط طبیعت با محیط شده و تنش محیط را کاهش دهد.
  • فلز: مبلمان‌هایی که در ساختار خود فلز دارند می‌توانند حس پایداری محیط را تقویت کنند.
HigerHome.com-جنس-مبل-در-فنگ-شویی-مبلمان

در کنار انتخاب متریال مناسب و هماهنگ با فنگ شویی مبلمان، می‌توانید از جلومبلی و عسلی با متریال میکس شده ی چوب و فلز نیز بهره بگیرید و فنگ شویی را در محیط به خوبی انجام دهید.

سادگی و راحتی مبلمان

هدف علم فنگ‌شویی ایجاد محیطی ساده، منظم، تمیز و آرامش‌بخش است. این امر تنها در صورتی میسر می‌شود که در انتخاب تمام المان‌های داخلی ازجمله مبلمان به سادگی، راحتی و مرتب بودن آن‌ها توجه داشته باشیم.

بنابراین هنگام انتخاب مبلمان بر اساس علم فنگ‌شویی دقت داشته باشید مبلمانی را انتخاب کنید که در عین زیبایی از سادگی و راحتی نیز برخوردار باشند. از انتخاب مبلمان‌هایی با ظاهری پرکار، طرح‌های شلوغ و مجلل که راحت نیستند خودداری کنید.

HigerHome.com-سادگی-و-راحتی-در-فنگ-شویی-مبلمان

جمع‌بندی

در علم فنگ‌شویی هرآنچه که در فضای داخلی قرار می‌گیرد از طریق رنگ، حجم، جنس، محل قرارگیری و… می‌توان بر انرژی غالب بر محیط، جریان انرژی، روحیه، خلق‌وخو، عواطف و… افرادی که در آن محیط زندگی می‌کنند تاثیرگذار باشد.

این مسائل در مورد مبلمان به عنوان یک عنصر اصلی، بزرگ و چشمگیر در فضا نیز صدق می‌کند. بنابراین اگر به انرژی محیط و تاثیرات علم فنگ‌شویی معتقد هستید، نباید در انتخاب و چیدمان مبلمان کوتاهی کنید.

فنگ‌شویی مبلمان می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی شما تاثیر بسزایی داشته باشد؛ ازاین‌رو با توجه به نکات ذکر شده فوق سعی کنید که تا حد ممکن آن‌ها را در تناسب با فضای تحت اختیار و دکوراسیون داخلی خود رعایت کنید.

هیگر را در اینستاگرام نیز دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *